چیلر

چیلر

چیلر یا سرد کن (به انگلیسی: Chiller) دستگاهی است که حرارت را از مایع (معمولاً آب) بر اساس سیکل تبرید تراکم بخار یا جذبی می‌زداید.

مایع می‌تواند برای خنک کاری هوا یا دستگاه‌ها( هواسازها و فن کویل ها) استفاده شود که معمولاً به صورت سیکل و درون یک مبدل حرارتی جریان دارد. به عنوان یک محصول جانبی مهم، حرارتی که از مایع جذب شده یا باید به محیط خارج دفع شود یا برای کارایی‌های بالاتر برای مقاصد گرمایی استفاده شود. نگرانی‌هایی در مورد طراحی و انتخاب چیلرها وجود دارد. این نگرانی‌ها شامل، کارایی، بازده، تعمیر و نگهداری، آسیب‌پذیری‌های محیطی است.

چیلر چیست ؟

این سیستم دقیقا همان چیلر تراکمی هواخنک منتها  با ظرفیت پایین تر است ( ظرفیت ۱۴ الی ۳۰ کیلووات ). این نوع سیستم  شامل یک واحد بیرونی در یک باکس با ابعاد کاملا مشخص بدون هیچگونه برج خنک کن و موارد جانبی دیگر می باشد. واحد بیرونی شامل یک یا چند کمپرسور جهت متراکم ساختن مایع مبرد ( مثلاR410  ) ودارای فن های بالازن و یا روبرو زن می باشد. واحد های داخلی می تواند بسته به نوع کاربری فن کویل دیواری ، فن کویل سقفی و … باشد.  نکته ی مهم در این نوع چیلر این است که سیکل تبرید فوق اقدام به خنک کردن آب و هدایت آن به واحد های داخلی می کند. و واحدهای داخلی با استفاده از فن برودت آب سرد شده را به محیط انتقال می دهند.

وقتی از سیستم چیلر استفاده می کنید جهت استفاده از گرمایش به دلیل گران تمام شدَن گرم کردن آب به وسیله برق و واحد بیرونی باید از روشی دیگری استفاده کرد. این روش استفاده از اب گرم پکیج و یا موتور خانه و انتقال آن به دستگاه های داخلی است. استفاده از این سیستم برای انواع کاربری های اداری ، تجاری ، مسکونی و .. قابل استفاده است.

 

انواع چیلرها

چیلرها به دو دسته چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی تقسیم می‌شوند. شکل دیگر تقسیم‌بندی چیلرها بر اساس شکل خنک شدن ماده مبرد است که به سه دسته آب خنک، هوا خنک و تبخیری تقسیم‌بندی می‌شوند.

چیلرهای تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی با استفاده از انرژی حرارتی باعث ایجاد برودت و سرما می‌شوند.