هواساز

هواساز

دستگاه هواساز

هواساز دستگاهی میباشد که از جمله وظایف آن می‌توان به فیلتر کردن هوا، تنظیم دما، کنترل سرعت، تنظیم رطوبت، جهت دهی و همچنین توزیع جریان هوای به ساختمان، آپارتمان، سوله ­های صنعتی، و هر نوع ساختمان دیگر اشاره کرد.

دستگاه هوا ساز از نظر کاربرد به دو دسته هواساز صنعتی و هواساز ساختمانی تقسیم میشود.سیستم‌ هواساز به همراه موتورخانه و یا بویلربرای تامین گرمایش، و سیستم‌هایی مانند انواع چیلرها و کندانسینگ یونیتها برای تامین سرمایش محیط ستفاده میشود. هواساز به تنهایی قادر به ایجاد تهویه محیط مورد استفاده نیست و حتما با یکی از موارد بالا همراه باشد. در صورتی که فقط به فیلتراسیون هوا نیاز باشد از هواساز به تنهایی استفاده می‌شود.

ابگرم تولید شده توسط موتور خانه یا بویلر به کویلهای هواساز منتقل شده و از طریق عبور هوا توسط فن‌های موجود گرما به محیط منتقل می‌شود. مایع مبرد ( آب سرد و یا انواع گازهای مبرد ) به اواپراتور موجود منتقل شده و دمای هوای عبوری توسط فن را پایین آورده و به محیط منتقل منتقل می‌شود. در صورت نیاز به هوای تازه بسته به میزان هوای مورد نیاز از طریق دریچه‌های موجود تامین می‌گردد.

هوا ساز صنعتی

این هواساز برای تهویه اماکنی مثل انبار­ها و سوله­ های صنعتی، سالن­های ورزشی، سالن­های تولیدی و غیره طراحی شده است.

با توجه به محل قرارگیری،کاربری این نوع سالنها و میزان گردش هوای مورد نیاز، از فیلترهای متنوعی استفاده می‌گردد تا از طرفی هم در مصرف انرژی هوا صرفه جویی شود و هم از انتقال یا ورود آلاینده­های صنعتی اجتناب گردد.

هوا ساز ساختمانی

از این دست هواساز­­­ها میتوان در اماکن مسکونی، تجاری، اداری، آموزشی و غیره استفاده کرد. دستگاه هوا ساز ساختمانی تنها به لحاظ ساختاری با نوع صنعتی آن متفاوت است و این تمایز در بخش­های فیلر، تجهیزات رطوبت زن، درصد هوای برگشتی و همچنین ابعاد آن میباشد.

دستگاه هوا ساز خانگی نام دیگر مدل کوچکتر هوا ساز ساختمانی است و اغلب برای این مدل از هوا ساز در ابعاد کوچک، سیستم رطوبت زدایی و رطوبت زنی تعریف نمیشود.

جریان مایع مبرد در کویل­ها به شکل معمول بوسیله دستگاه مینی چیلر آپارتمانی و یا کندانسینگ یونیت تامین میشود و در مورد جریان آب گرم هم این فرایند از طریق بویلر موتورخانه و یا پکیج گاز سوز تامین میشود.

هواساز بیمارستانی

این نوع از هواسازها بدلیل حساسیت محیطهای مورد استفاده دارای فیلترهای نانو میباشد. به این دسته از هواسازها نام هیژنیک اطلاق میگردد که خود نشان از میزان حساسیت فیلتراسیون این نوع از هواسازها می‌باشد.

کاربرد سیستم­های هوا ساز کدامند

  • استفاده از دستگاه هواساز در سیستم تهویه اغلب در موارد زیر ضرورت دارد:
  • در محیطهای بزرگ که امکان استفاده از سیستمهای کوچکتر تهویه وجود ندارد
  • در مواردی که هوا باید به شکل متناسب با محیط فیلتر شود
  • در مواردی که بخواهیم توزیع هوا را از طریق کانال، هدایت کرده و داشته باشیم
  • در مکان­هایی که هوا باید دارای رطوبت تحت کنترل باشد و بتوان میزان آن را هم مدیریت کرد
  • برای کاربری­هایی که به شکل دایمی به ورود هوای تازه نیاز دارند
  • در محیط­ها و اماکنی که تردد و رفت و آمد در آنها زیاد است و اکسیژن باید به شکل کافی تامین گردد