فن کویل

فن کویل

فن کویل چیست

در این مقاله قصد داریم تا شما را با فن کویل و ویژگی­های آن بیشتر آشنا کنیم. این دستگاه یک سیستم تهویه مطبوع است که میتواند گرمایش و سرمایش ساختمان­ها را به راحتی فراهم کند.

مراکز تجاری، ساختمان­های مسکونی، اداری، صنعتی، تجاری، کارخانجات، بیمارستان­ها و..... میتوانند از سیستم فن کویل استفاده کنند، و تهویه مناسب را در کنار انتقال صحیح حرارت در محیط مورد نظر خود داشته باشند.

همانطور که از نام این وسیله برمیاید، فن کویل شامل دو بخش اصلی فن و کویل میباشد و آب گرم در زمستان و همچنین آب سرد در تابستان از طریق کویل­های مسی و یا آلومینیومی آن عبور میکند.

بوسیله یک فن، هوا از روی کویلها عبور داده شده و پس از تغییر دما از طریق دیچه فن کویل به داخل واحد پرتاب میشود.

با تزریق هوا از طریق فن‌کویل هوای محیط به دمای دلخواه رسیده و شرایط آرامش بخشی را ایجاد می‌نماید.

اجزای فن کویل کدامند

به شکل کلی اجزای فن کویل شامل موارد زیر می­باشند:  

کویل: این قسمت ترکیبی از لوله های مسی و ورقهای آلومینیومی بنام فین تشکیل شده است. تبادل حرارتی توسط لوله ها و فینها انجام گرفته و هوای عبوری از روی کویل سرد و یا گرم می‌شود.

بلاور: بلاور در واقع همان بادزن است که وظیفه دارد جریان هوا را ایجاد و انتقال حرارت را جابجا نماید.

الکتروموتور: چرخاندن بلاور یا بادزن وظیفه این قسمت است که در دورهای مختلف عمل می‌نماید.

شیر هواگیری: هوا گیری مایع موجود در سیستم ( آب ) از این طریق صورت می­گیرد.

فیلتر هوا: هوا قبل از ورودش به فن‌کویل توسط این قسمت فیلتر شده و ذرات گرد و غبار و یا عوامل آلودگی محیطی بنا به نوع فیلتر را جذب کرده و مانع ورود آنها به محیط میشود.

تر­موستات:  تنظیم درجه حرارت محیط از طریق این قطعه انجام می‌شود که با خاموش و روشن کردن فن‌کویل این عمل اتفاق می‌افتد.

کلید سلکتوری: برای تغییر سرعت موتور در فن‌کویلهای زمینی سه دور کند، متوسط و سریع یا تند از کلید سلکتوری استفاده می­شود.

انواع فن کویل کدامند

انواع فن کویل به صورت کلی عبارتند از:

فن کویل دیواری: این فن کویل قابل نصب بر روی دیوار است ( مانند کولر گازی ) و ظاهر آن شبیه اسپلیت­ها میباشد اما در ساختار تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد.

فن کویل زمینی ( دکوراتیو ): این مدل روی زمین قابل نصب است و بخشی از فضای محیط و ساختمان را اشغال میکند.

فن کویل سقفی ( تو کار ): رایجترین مدل در ساختمانها، فن کویل سقفی توکار است و مزیت آن این است که هیچ گونه فضایی را در ساختمان به خودش اختصاص نمی­دهد.

فن کویل کاستی ( رو کار ): قسمتی از این فن کویل بر روی سقف قابل مشاهده می‌باشد و الباقی آن در سقف کاذب پنهان می‌شود و به دلیل قیمت بالای آن بسیار کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امروزه فن­‌کویل‌ها طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده و افراد میتوانند بسته به محیط و نوع مصرف خود و همچنین شرایط ساختمان مورد نظرشان، از مدل­های مختلف فن‌کویل استفاده کنند.

ساختما­ن­هایی که زون یا تعداد بخش بالایی دارند واجد شرایط برای استفاده از این دستگاهها هستند و از این جمله میتوان به ساختمان­های اداری، مسکونی و تجاری اشاره کرد.

نکته مهم این است که محیط­های صنعتی برای استفاده از فن‌کویل مناسب نیستند، به دلیل ارتفاع بالا و تک قسمت بودن محیطهای صنعتی ( سوله‌ها ) استفاده از این سیستم به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

استخر­ها، باشگاه­های ورزشی و تالار­ها هم که سقف آنها ارتفاع زیادی را به خود اختصاص داده­اند و دارای مساحت بالایی نیز هستند برای استفاده از فن کویل مناسب نخواهند بود.
 

ویژگیهای فن کویل

امروزه در ساختمانها و محیط های بسیاری از فن کویل و مدلهای مختلف آن استفاده میشود. این فن که از اجزای سیستمهای تهویه مطبوع است برای سرمایش و گرمایش اماکن مسکونی، تجاری، اداری و غیره هم استفاده میشود. وظیفه اصلی این فن تامین گرمایش و سرمایش محیط است و مدلهای متفاوت آن با کارایی های مختلف در زمستان و تابستان جریان هوای مطبوع و مناسب را بدون غبار و ذرات ایجاد میکنند.

در این قسمت از این مقاله با ویژگیها و مزایای فن کویل بیشتر آشنا خواهیم شد و اطلاعات لازم جهت استفاده از آن را مرور خواهیم کرد.

مزایای فن کویل

فن کویل به صورت کلی دارای مزایای بسیار زیادی است و علت رایج بودن و محبوبیت آن نیز در ساختمانها و در بین مهندسان تاسیسات و کارفرمایان هم به دلیل همین ویژگیهای مناسب و منحصر به فرد است. فن کویل و انواع آن به دلیل پوشش دهی طیف گستره ای از کاربرد ها و همینطور مزایای برجستهای که دارد توانسته از محبوبیت ویژهای برخوردار شود. در ادامه به بررسی این مزایا خواهیم پرداخت. توزیع دمای مناسب:  یکی از ویژگیهای بسیار مهم در فن کویل این است که با توجه به اینکه فن کویلها از نوع اجباری میباشد و برای توزیع دما نیز از فن استفاده میشود، به کمک ایجاد کردن جریان باد، هوا به تمام نقاط توزیع شده رفته و سرعت کنترل دما در بخشهای مختلف محیط یا اتاق توسط فن کویل کنترل میشود. در هنگام طراحی فن کویل با توجه به نوع کاربری ساختمان مورد نظر میتوان محل قرار گرفتن پنجره ها، درها و کلا نقشه ساختمان را به شکلی طراحی کرده و در نظر داشت تا محل فن کویل در قسمتهایی باشد که بهترین توزیع دما به وجود بیاید.

تفکیک جدا و مستقل بخشها: از بارزترین مزایای فن کویل در برابر سیستم هواساز و کولرهای آبی و حتی ایرواشرها، ویژگی کنترل آن در بخش یا زون میباشد. با توجه به زون بخشی موجود در ساختمان مورد نظر میتوان دمای هر بخش را به صورت جداگانه کنترل کرد. فن کویلها از سیستمهای کنترلی برخوردار هستند که از طریق آن میتوان تنظیم دمای هوا را انجام داد و دمای اتاق هم توسط ترموستات اندازه گیری شود و دستور قطع و وصل را هم به دستگاه داد. دو موتور هم میتوان به شکل جداگانه کنترل کرد.

جلوگیری از اشغال فضای زیاد در زیر سقف و اجرای ساده تر: برای استفاده و قرار دادن فن کویل کافیست تا دو لوله آب به صورت رفت و برگشتی برای فن لوله کشی شود. فن کویل بر عکس اسپیلیت و سیستمهای داکت نیازی به کانال کشی هم ندارد و به همین علت هم فضای کمتری را به خود اختصاص میدهد. افرادی که وظیفه انجام سیستمهای تاسیساتی ساختمان را دارند میتواند از این طریق کار خود را هم راحت تر کرده و از کانال کشی زیر سقف اجتناب کرده و لوله کشی زیر سقف را جایگزین نمایند.

سرمایشی و گرمایشی بودن: فن کویلها دارای این مزیت و ویژگی بسیار مهم هستند که هم در زمستان و هم در تابستان میتوان از آنها استفاده کرد. در زمستانها آب گرم از طریق بویلر موتورخانه وارد کویلها میشود و فن را به باد گرم مجهز میکند که دمای واحد را بالا میبرد. آب سرد در فصل تابستان هم از راه چیلرها به کویل وارد میشود و مانند فرایند مرحله قبلی باد خنک ایجاد میشود. با استفاده از فن کویل در دنیای امروزی می توان هوای مطبوع و مناسب را با توجه به شرایط جوی و آب و هوایی ایجاد کرد و از تهویه مناسب هوا هم بهره مند شد.

فن کویل کانالی

فن کویل کانالی

فن کوئل، دستگاهی است که از طریق پرتاب باد بوسیله بلوور و عبور آن از کوئل آبگرم و آب سرد سرمایش و گرمایش محیط را تامین می کند. مدار لوله کشی فن کوئل جهت انتقال آب سرد و گرم می باشد که آب سرد در این سیستم از یک دستگاه مرکزی (چیلر) تامین شده و آب گرم میتواند از موتور خانه مرکزی و یا دستگاه های مستقل مانند پکیج گرمایشی تامین شود.

اطلاعات بیشتر
فن کویل زمینی

فن کویل زمینی

فن کویل زمینی، یکی از متداول ترین انواع فن کویل در ایران بوده است، در این مدل از فن کویل هوا به صورت عمودی دمیده می شود.

اطلاعات بیشتر